Hot spot u psa - jak leczyć

05-09-2022

Hot spot u psa to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych naszych pupili. Zwłaszcza w okresie letnim, hot spoty u psów są bolesne i lubią się rozprzestrzeniać. Mogą okazać się wyjątkowo uciążliwe dla psa, jednak istnieją skuteczne sposoby ich leczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • hot spot u psa to czerwony rumień na jego skórze. Może przybierać charakter ropny,
  • hot spot przypomina ostre sączące zapalenie skóry u psa,
  • najczęstszą przyczyną powstania hot spotu u psa są bakterie,
  • hot spot u psa najlepiej leczyć u weterynarza,
  • zapobieganie wystąpieniu hot spotu u psa jest łatwiejsze niż jego leczenie,
  • hot spot u psa nie jest zaraźliwy, chyba że podstawą jego powstania są czynniki pasożytnicze bądź grzybiczne.

Co to jest hot spot u psa ?

Hot spot u psa to miejsce na jego skórze wskazujące na stan zapalny bądź infekcję bakteryjną. Miejsca te mogą przypominać rumień. Często hot spot u psa początkowo przybiera postać małego czerwonego obszaru na jego skórze, który można pomylić z ukąszeniem owada. Niestety w przeciwieństwie do ukąszenia owada, nieleczony hot spot u psa może się rozprzestrzenić, przekształcając się w czerwoną i bolesną plamę na skórze pupila. Hot spot u psa może przybrać również charakter ropny. Jest jedną z popularniejszych chorób skóry u psów.

hot spot u psa

Co powoduje hot spot u psa ?

Przyczyną powstawania hot spotów u psów są bakterie. Zaczerwienione i swędzące miejsce na skórze psa, zmusza go do lizania, drapania czy podgryzania. Powstałe wskutek tego urazy mogą doprowadzać do stanów zapalnych oraz wtórnych infekcji bakteryjnych. Pies drapiąc i liżąc hot spot jedynie podrażnia zaczerwieniony obszar na skórze. Początkując przy tym niekończący się cykl powiększania zaczerwienionej plamy i ponownego jej podgryzania. Tak więc każda przyczyna swędzącej skóry może spowodować ryzyko wystąpienia hot spotu u psa.

Najczęstszymi przyczynami swędzenia skóry u psów są:

  • pasożyty
  • alergie pokarmowe
  • atopowe zapalenie skóry
  • infekcja ucha
  • kontakt z substancjami drażniącymi
  • stres i znudzenie psa
  • zabrudzona i zmatowiała sierść
  • wilgoć uwięziona w sierści

Zidentyfikowanie przyczyny pojawienia się hot spotu u psa i odpowiednia reakcja właściciela, jest kluczem do wyleczenia czerwonej plamy u pupila.

Wystąpienie hot spotów u psa jest bardziej prawdopodobne podczas gorących okresów o wysokiej wilgotności. Pojawianiu się hot spotów u psów sprzyja kontakt ich skóry z wilgocią. Psy lubiące zabawy w wodzie, a także mające kontakt z wilgotnymi warunkami atmosferycznymi są bardziej narażone na pojawienie się tej dolegliwości. Golden retrievery, bernardyny, owczarki niemieckie czy labradory to rasy mające predyspozycje do rozwoju hots spotów na ich skórze, z uwagi na posiadanie grubej sierści, w której lubi gromadzić się wilgoć. 

Objawy hot spotu u psa

Wiele chorób skóry psa ma podobne objawy. Ważne jest, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z weterynarzem. Hot spoty u psa, to zazwyczaj wyraźnie zarysowane czerwone plamy na skórze psa, którym może towarzyszyć obrzęk i miejscowe wypadanie włosów. Mogą wystąpić wszędzie, jednak w zdecydowanej większości hot spoty u psów pojawiają się w okolicach głowy, kończyn oraz bioder. Obszar hot spotu u psa jest wilgotny i może wydzielać ropę. Hot spot jest bolesny, swędzący i szybko rosnący. Hot spot przypomina ostre sączące zapalenie skóry u psa. Te efekty potęguje lizanie i podgryzanie przez psa, podrażnionego miejsca.

Hot spot u psa - leczenie

Jeżeli podejrzewasz wystąpienie hot spotu u Twojego psa, najlepiej jest skonsultować to z weterynarzem. W celu skutecznego wyleczenie dolegliwości, weterynarz będzie musiał określić przyczynę jej pojawienia. Po jej zdiagnozowaniu wdrożone zostanie leczenie.

Hot spot u psa - leki

Leczenie hot spotów u psów zazwyczaj obejmuje:

  • przycinanie włosów w obszarze hot spotu
  • czyszczenie obszaru podrażnienia, preparatami antyseptycznymi
  • kąpiele z specjalnym szamponem zawierającym chlorheksydyne
  • miejscowe leczenie antybiotykami, w przypadku infekcji wtórnych
  • stosowanie roztworów leczniczych do codziennej pielęgnacji hot spotu
  • stosowanie leków przeciwalergicznych, eliminujących podstawę swędzenia
  • stosowanie kołnierza, tak aby zapobiec lizaniu skóry przez psa

Odpowiednio wdrożone leczenie, powinno zlikwidować hot spot u psa w ciągu 3-7 dni.

Hot spot - domowe leczenie

Hot spot u psa powinien być oceniony przez weterynarza. Niektóre psy mogą potrzebować specjalnych antybiotyków, o ile infekcja okaże się ciężka. Jeżeli nie możesz od razu udać się do weterynarza, istnieje parę domowych sposobów leczenia hot spotu u psa, dzięki którym możesz spróbować ulżyć swojemu pupilowi.

  1. Ostrożnie przytnij futro wokół hot spotu. Pamiętaj aby trzymać nożyczki równolegle do skóry psa. W innym wypadku możesz go skaleczyć gdy nagle podskoczy. Jeżeli hot spot u psa jest duży, przemyśl golenie wokół powstającej rany. Futro zatrzymuje wilgoć, która nie sprzyja gojeniu się rany.
  2. Oczyść hot spot u psa ciepłą wodą oraz delikatnie osusz czystym ręcznikiem papierowym.
  3. Jeżeli dysponujesz hydrokortyzonową maścią dostępną bez recepty, przeznaczoną do leczenie hot spotu psa - nałóż jej niewielką ilość.
  4. Postaraj się uniemożliwić psu gryzienie hot spotu. Hot spot u psa najlepiej goi się gdy jest czysty i suchy, dlatego unikaj bandaży. Prawdopodobnie potrzebny będzie plastikowy kołnierz dla psa.
  5. Obserwuj hot spot u psa. Jeśli nadal się rozwija, pieś będzie potrzebował interwencji weterynarza.

Hot spot domowe leczenie w 5 krokach

Czy hot spot jest zaraźliwy ?

Większość hot spotów, spowodowana jest przez bakterie i nie jest zaraźliwa dla innych psów i ludzi. Jeśli natomiast okaże się, że przyczyną powstania hot spotu u psa są czynniki pasożytnicze bądź grzybiczne, możliwe jest rozprzestrzenianie ich na inne psy bądź ludzi. Przyczynę powstania hot spotu u psa najlepiej oceni lekarz weterynarii.

 

Zapobieganie wystąpieniu hot spotu u psa

Najlepszym sposobem zapobiegania występowaniu hot spotów, jest identyfikacja przyczyny drapania i lizania się przez psa. Zapobieganie pasożytom, leczenie infekcji skóry, i alergii powinno zapobiec drapaniu się przez psa i zapobiec powstawaniu hot spotów na jego ciele. Pomocna okaże się również rutynowa higiena i pielęgnacja. W przypadku psów lubiących się kąpać czy często pływających, ważne jest dokładne wysuszenie sierści po zabawach w wodzie.

Pomocnym kosmetykiem w leczeniu objawów hot spotów u psów może okazać się Skin Soother. Naturalny balsam wesprze nas w walce min z: infekcjami, zapaleniami, otarciami czy skaleczeniami skóry psa.

Skin Soother

Skin Soother

Natomiast jeżeli okaże się, że Twój pies liże skórę z powodu stresu lub nudy, postaraj się o zwiększenie liczby jego ćwiczeń czy czasu spędzonym na aktywnej zabawie. Stosowanie urozmaiconych zabawek np. zmuszających psa do zastanowienia się nad sposobem wyciągnięcia z nich przysmaku, to świetny sposób na jego stymulację umysłową, gdy brak Ci czasu na wspólną zabawę.

Uzupełnienie diety Twojego psa o odpowiednie kwasy tłuszczowe może również przyczynić się do zminimalizowania ryzyka pojawienia się hot spotu na jego skórze. Kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA znajdujące się oleju rybim, mają nie tylko właściwości przeciwzapalne, ale również wspomagają kondycję ich skóry, dzięki czemu Twój pupil będzie mniej podatny na alergeny i infekcje.

Niewątpliwie hot spoty u psa, są swędzącym i dolegliwym problemem. Mogą nawracać jeżeli ich przyczyna nie zostanie całkowicie wyeliminowana. Na szczęście szybko zauważony i odpowiednio pielęgnowany hot spot u psa, szybko zniknie nie wyrządzając żadnych poważnych szkód na jego ciele.

 

Ten artykuł powstał zgodnie z najlepszą wiedzą autora. Nie zastąpi diagnozy, leczenia czy zindywidualizowanej porady lekarza weterynarii. 

Świetnie, że zostałeś z nami do końca artykułu !

Bądź na bieżąco, dołącz do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe artykuły, promocje i rabaty.

Polecane artykuły

Sucha skóra u psa - pielęgnacja i zapobieganie

Sucha skóra u psa - pielęgnacja i zapobieganie

06-11-2023
Co powoduje suchą skórę u psa ? Sucha skóra u Twojego psa na pozór może nie wydawać się wielkim problem i w rzeczywistości prawdopodobnie faktycznie jest tylko przejściową dolegliwością, Jednocześnie należy pamiętać, że sucha skóra u psa nie może być bagatelizowana. Sucha... Więcej
Choroby skóry u psa i ich rozpoznawanie

Choroby skóry u psa i ich rozpoznawanie

10-05-2022
Choroby skóry u psa są dość powszechne. Mogą one powodować znaczny dyskomfort dla Twojego zwierzaka. Choroba skóry u psa może powodować swędzenie a nawet ból. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze choroby skóry psa i ich objawy. Choroby skóry u psa najczęściej występują w... Więcej
Alergia u psa - objawy i leczenie

Alergia u psa - objawy i leczenie

14-06-2022
Alergia u psa może stanowić uciążliwy problem zarówno dla czworonoga jak i właściciela. Często kłopotliwe może okazać się jej zidentyfikowanie. Przyjrzyjmy się więc rodzajom i objawom alergii u psów. alergia u psa to nieprawidłowa reakcja jego organizmu istnieje wiele... Więcej