Jak czyścić uszy psu w 3 prostych krokach

21-03-2024

Jak czyścić psu uszy? To ważne pytanie, na które każdy właściciel psa powinien znać odpowiedź. Przedstawiamy czyszczenie uszu psa w 3 prostych krokach oraz dorzucamy garść przydatnych wskazówek.

Czyszczenie uszu psa jest ważną częścią rutyny pielęgnacyjnej i nie należy jej lekceważyć. Brudne uszy psa mogą powodować dyskomfort, a nawet infekcje, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Na szczęście czyszczenie uszu psa w domu jest bardzo łatwe i można je wykonać przy użyciu przedmiotów, które już masz.

W tym artykule:

 • podpowiadamy jak często czyścić uszy psa

 • omówimy najczęstsze problemy z psimi uszami

 • doradzimy czym wyczyścić uszy psu

 • przedstawimy czyszczenie psich uszu w 3 prostych krokach wraz z przydatnymi wskazówkami

ja wyczyścić uszy psu

Jak często czyścić uszy psa ?

Czyszczenie uszu czworonoga zależy od niego samego. Rasy z opadającymi uszami (Cocker Spaniel lub Basset) wymagają regularnego czyszczenia uszu. Te psy mogą być bardziej podatne na choroby uszu. Dłuższe opadające psie uszy sprzyjają uwięzieniu wilgoci w jego wnętrzu, co może doprowadzić do infekcji.

Podobnie psy które lubią pływać, są bardziej narażone na infekcje z uwagi na zalegającą w uszach wilgoć. Uszy psów jak Labrador retriever bądź Seter powinny być regularnie sprawdzane.

Podsumowując, ważne jest aby czyścić uszy psa wystarczająco regularnie aby uniknąć infekcji. Jednak niezbyt często, ponieważ może to uszkodzić kanał słuchowy psa bądź spowodować podrażnienie.

Kiedy nie należy czyścić uszu psa ?

Nie powinieneś czyścić uszu psa, jeżeli podejrzewasz, że boryka się z ich infekcją. Czyszcząc zainfekowane uszy psa możesz wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku. Najlepiej zasięgnij porady lekarza weterynarii gdy podejrzewasz infekcję ucha u swojego psa.

Choroby psich uszu

Psy, podobnie jak ludzie, są podatne na wiele chorób uszu. Choroby te mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i mogą powodować wiele dyskomfortu dla twojego zwierzaka. Ważne jest, aby być świadomym tych chorób i znać podstawy higieny uszu psa. Odpowiednie czyszczenie uszu psa pozwoli na zminimalizowanie możliwości wystąpienia następujących chorób:

Infekcja ucha: nagromadzenie bakterii bądź drożdży powodujących infekcję ucha.

Roztocza uszu: roztocza to pasożyty żyjące we wnętrzu ucha psa i żywią się komórkami jego skóry. Często powodują swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienia, nieprzyjemnych zapach a nawet wypadanie sierści wokół uszu. W późniejszym etapie mogą powodować infekcje.

Ciała obce: czasem ciała obce mogą utknąć w którejś części przewodu słuchowego psa. Mogą powodować podrażnienie a nawet infekcję.

Nagromadzenie wosku: bywa tak, że nadmierna ilość wosku może stać się pożywką dla bakterii i innych organizmów.

 

Chcesz wiedzieć więcej o chorobach skóry u psów ?

Przeczytaj nasz artykuł: Choroby skóry u psa i ich rozpoznawanie

uszy psa

Środki do czyszczenia uszu psa

Czyszczenie psich uszu wymaga tylko kilku materiałów: wacika lub gazy, roztworu którym będziesz czyścić psu uszy oraz ręcznika. Unikaj przedmiotów, które mogłyby swoją formą wcisnąć brud do uszu zwierzęcia np. patyczków do uszu. Mogą w końcowym rozrachunku spowodować infekcję bądź uszkodzenie środkowych struktur ucha zwierzęcia.

Uwaga dla mądrych: Czyszczenie uszu, choć proste, może spowodować bałagan. Możesz wyczyścić uszy psa w łazience lub pokoju, który jest łatwy do czyszczenia, na wypadek gdyby pies energicznie potrząsał głową podczas tego procesu.

Czyszczenie uszu psa domowym sposobem

Internet jest pełen pomysłów jak czyścić psu uszy domowym sposobem. Jednak to zatwierdzone przez lekarza weterynarii profesjonalne środki są najbezpieczniejszymi roztworami. Niektóre domowe środki do czyszczenia uszu psa zawierają szkodliwe lub drażniące składniki.

Do pielęgnacji uszu psa nie używaj wody utlenionej. Może on powodować podrażnienie zdrowych komórek skóry. Długotrwałe stosowanie wody utlenionej może w efekcie doprowadzić do uszkodzenia samego ucha. Do pielęgnacji psich uszu używamy przeznaczonych do tego roztworów.

Według nas najlepszym rozwiązaniem będzie naturalny olejek do uszu psa AIO. Działa nie tylko oczyszczająco i nawilżająco, ale również antygrzybicznie i antyseptycznie.

naturalny olejek dla psa o działaniu oczyszczającym

Jak czyścić uszy psu w 3 krokach

 1. Umieść psa w wygodnej pozycji. Upewnij się, że jest zrelaksowany. Jedną ręką trzymaj głowę psa, tak aby mieć swobodny dostęp do ucha.
 2. Ostrożnie zaaplikuj roztwór do środka ucha psa. Następnie delikatnie wymasuj małżowinę uszną zwierzaka.

 3. Bardzo delikatnie użyj suchego wacika bądź specjalnych chusteczek do uszu psa, aby usunąć wydobyte zanieczyszczenia. Na koniec pozwól swojemu psu potrząsnąć głową.

czarne uszy psa

7 wskazówek pomocnych w czyszczeniu uszu psa

 • Przyzwyczaj psa do dotykania uszu - najlepiej uczyć tego psa od początku. Dotykanie i zabawa uszami psa może przyzwyczaić psa do dotykania jego uszu. Pomoże to w razie konieczności ich czyszczenia. Zadbaj aby było to przyjemnym doświadczeniem. Używaj do tego ulubionych smakołyków dla psów.

 • Zadbaj o odpowiednie pomieszczenie  - czyszczenie uszu, choć proste, może spowodować bałagan. Możesz wyczyścić uszy psa w łazience lub pokoju, który jest łatwy do czyszczenia, na wypadek gdyby pies energicznie potrząsał głową podczas tego procesu.

 • Roztwór do czyszczenia uszu psa powinien mieć temperaturę pokojową - przed czyszczeniem uszu pupila, sprawdź temperaturę środka którego użyjesz. Zimny roztwór z pewnością spowoduje dotkliwy dyskomfort u Twojego zwierzaka.

 • Często sprawdzaj uszy psa - kontrolę stanu uszu psa należy wykonywać regularnie. Pozwoli to szybko zaobserwować zmiany, które mogłyby okazać się infekcją.

 • Nigdy nie używaj patyczków do uszu - patyczki przeznaczone do ludzkiego ucha mogą poważnie zaszkodzić psu. Unikaj ich używania.

 • Wyklucz alergie - jeżeli Twój zwierzak ma częste infekcje ucha, może to wskazywać na poważniejsze problemy. Często przyczyną regularnych problemów z uszami psa są alergie. Wykluczenie potencjalnych alergenów może być skuteczną bronią w walce w częstymi infekcjami psich uszu. Pomocne może również okazać się stosowanie odpowiednich szamponów redukujących liczbę alergenów w sierści psa.

O alergiach u psów piszemy więcej w artykule : Alergia u psa - objawy i leczenie