Jak dbać o opuszki psa ?

13-09-2022

Popękane, suche i podrażnione łapy to nie lada problem dla czworonożnego pupila. Uszkodzone opuszki łap psa, sprawiają że codzienny spacer może okazać się bolesny. Podrażnione łapy psa podatne są na infekcje i wystąpienie problemów skórnych u zwierzaka. Jak uniknąć wysychania i pękania opuszków u psa ? Pogadajmy więc o pielęgnacji psich łap !

jak pielęgnować opuszki psa

Czym są opuszki na łapie psa ?

Opuszki na łapie psa składają się z warstwy pigmentowanej, zwykle czarnej bądź różowej, pokrywającej tkankę tłuszczową. Tłuszcz ma właściwości izolacyjne, zimą zapewnia ochronę przed zimnymi powierzchniami. Opuszki na łapach psa, pomagają utrzymać jego równowagę, a także zapewniają przyczepność, stabilność i amortyzację.

Opuszki łap psa są szorstkie i zrogowaciałe lub gładkie i miękkie. Zależy to od terenu, po którym pies regularnie się porusza. Jeśli często spacerujesz wraz ze swoim pupilem bądź regularnie chadzasz z nim po asfalcie - opuszki psa z czasem staną się szorstkie, z uwagi na częstotliwość spacerów bądź teren, na którym się porusza. Opuszki łap psa wychodzącego rzadziej na spacery bądź poruszającego się głównie po trawie, prawdopodobnie będą gładsze.

jak pielęgnować łapy psa

Jak pielęgnować opuszki psa ?

Pielęgnację łap psa, należy zacząć od wyrobienia nawyku regularnego sprawdzania jego opuszków. Sprawdź czy między palcami na łapie psa nie ma żadnych uszkodzeń lub ciał obcych np. kamyków. Przy okazji sprawdź czy na łapie psa nie ma widocznego obrzęku. Obserwuj czy pies wykazuje oznaki bólu podczas badania jego opuszków.

Unikaj chodzenia z psem po gorącym chodniku.

Gorący chodnik czy asfalt mogą podpiekać opuszki łap Twojego psa. Możesz prosto sprawdzić czy nawierzchnia po której spacerujesz z psem nie jest zbyt gorąca. Połóż na niej grzbiet swojej dłoni i próbuj trzymać ją tak przez 7-10 sekund. Jeżeli jest zbyt gorąca dla Twojej dłoni, jest również zbyt gorąca dla psich łap. Przy tak skrajnie gorącej pogodzie, lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie spacerów lub przełożenie ich na chłodniejszą porę dnia. Możesz też spróbować spacerować z psem po zacienionych miejscach bądź trawie. Tam na pewno temperatura nawierzchni jest mniejsza.

Pielęgnacja łap psa w zimie

Zima jest równie trudnym okresem dla psich łap jak lato. Lód, rozsypana na drodze sól i śnieg podrażniają opuszki psa. Niektóre substancje rozsypane w zimie na ulicy, mogą okazać się toksyczne dla psa. Szczególnie gdy będzie próbował je połknąć zlizując sobie łapy. Jeśli to możliwe spacerując z psem w zimie staraj się unikać posypanych solą ulic.

Regularnie przycinaj sierść psa pomiędzy jego palcami

W ten sposób pies nie będzie zbierał między palcami drobinek lodu z waszej trasy spacerowej. Drobinki lodu tkwiące pomiędzy opuszkami psa, topią się od temperatury jego ciała, po czym ponownie zamarzają. Lód w palcach Twojego pupila, może powodować dyskomfort oraz ból. Uporczywe kawałki lodu, rozsuwają jego palce i ciągną za włosy.

Stosuj kosmetyki na psie łapy

Przed spacerem posmaruj łapy swojego psa specjalną pomadą na psie opuszki. Kosmetyk powinien ochronić łapy psa przed niechcianymi podrażnieniami. Ważne aby skład pomady był nieszkodliwy dla psa w momencie zlizywania go z łap. ewentualnie zdecyduj się na skorzystanie z psich butów.

Umyj i osusz łapy psa po każdym spacerze

Zwłaszcza gdy spacerujecie po powierzchniach pokrytych solą.

Chroń łapy psa za pomocą pomady

Prostym sposobem na ochronę łap Twojego psa jest użycie pomady do psich opuszków. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie w wypadku gdy pies nie toleruje noszenia butów. Pomada dla psa jak PAWTECTION jest łatwa do nałożenia na opuszek łapy psa. Tworzy barierę utrudniającą przywieranie lodu i soli do łap psa. Pomaga chronić opuszki przed oparzeniami w lecie. Pełni funkcję niewidzialnego buta. PAWTECTION jest kosmetykiem w 100% pochodzenia naturalnego, pozostaje bezpieczny dla psa nawet w momencie jego zlizywania. 

PAWTECTION

PAWTECTION

Nawilżaj łapy swojego psa

Jeżeli opuszki łap Twojego psa są już wyschnięte, popękane, łuszczące się bądź podrażnione powinieneś je nawilżać. Unikaj używania ludzkich balsamów lub środków nawilżających. Trzymaj się produktów stworzonych specjalnie do psich łap. Jednym z nich jest Paw Soother Jest to balsam pochodzenia naturalnego, który skutecznie nawilży i zmiękczy wysuszone opuszki psa.

Paw Soother

Paw Soother

Problemy psich łap

Zapach psich łap

Wiele właścicieli psów twierdzi ze ich łapki pachną jak popcorn. Ten zapach w rzeczywistości pochodzi od bakterii i drożdży, zwykle zlokalizowanych pomiędzy palcami a opuszkami psich łap. Występowanie bakterii na łapach psa jest normalnym zjawiskiem, o ile znajdują się tam w rozsądnej liczbie. Jeżeli jednak zauważysz, że ich zapach staje się intensywniejszy - odwiedź weterynarza. Może okazać się, że pies boryka się z infekcją łap. Taka infekcja może być spowodowana alergiami pokarmowymi bądź środowiskowymi. Pamiętaj o dokładnym myciu i osuszaniu łap psa po wspólnym spacerze. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się bakterii pomiędzy jego palcami.

Hiperkeratoza

Jeżeli opuszki psa wyglądają na wyjątkowo szorstkie i popękane a na dodatek sprawiają wrażenie jakby z nich wyrastało futro - możesz mieć do czynienia z hiperkeratozą. Hiperkeratoze można zaobserwować na psich łapach lub nosie. Hiperkeratoza może być chorobą genetyczną bądź nabytą. Jeżeli zaobserwujesz powyższe objawy - umów się na wizytę do lekarza weterynarii. W międzyczasie, możesz nawilżać łapy psa balsamem do psich opuszków, tak aby zmniejszyć odczuwany przez niego dyskomfort.

 

Świetnie, że zostałeś z nami do końca artykułu !

Bądź na bieżąco, dołącz do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe artykuły, promocje i rabaty.