Linienie psa - jak zapanować nad zrzucaniem sierści ?

09-05-2023

Linienie psa to naturalny proces, który zachodzi u większości ras. Jeden pies linieje cały rok a, inny gubi sierść sezonowo. Nadmierne wypadanie sierści to zmora niejednego właściciela psa. Podpowiadamy jak radzić sobie z linieniem zwierzaka oraz jak podejść do pielęgnacji sierści.

dlaczego pies gubi sierść

Przyczyny wypadania sierści psa

Linienie psa to naturalny proces gubienia sierści przez zwierzaka. Intensywne wypadanie sierści pozwala czworonogowi pozbyć się zbędnej okrywy włosowej i dostosować się do nadchodzących warunków atmosferycznych.

Psy jak lablador retriever linieją nadmiernie, podczas gdy sierść psa jamnika ma znacznie mniejsze skłonności do wypadania. Różne rasy psów linieją w innych ilościach. Niektóre gubią sierść sezonowo (linienie psów wiosną) inne przez cały rok. Wiosenne linienie psów, ma przygotować czworonoga na ciepłą pogodę. Jesienią pies gubi sierść w celu wymiany jej na cieplejszą.

Choć gubienie sierści jest nieuniknione, istnieje parę sposobów na zachowanie czystości w domu w okresie linienia psa.

Pomimo, że każdy pies gubi sierść, niektóre linieją nad wyraz intensywnie. Istnieje parę powodów dla których zwierzak zostawia więcej sierści na Twojej sofie niż inne psy.

4 czynniki powodujące wypadanie sierści psa

Powody linienia psa

Psy linieją wiosną

Wiele ras zrzuca podszerstek wiosną, aby wyhodować cieńszą bardziej oddychającą pokrywę włosów na ciepłe dni. Przed zimą sierść pupila ponownie gęstnieje aby chronić je przed mrozem.

DNA i rasa psa

Przyczyną nadmiernego linienia psa mogą być geny. Długowłose psy z reguł zrzucają więcej sierści niż te krótkowłose. Zależy to od rodzaju sierści pupila. Rasy o podwójnej sierści w tym: samojed, husky, pomeranian, golden retriever czy labrador mają podszerstek oraz grubszy płaszcz okrywowy. U tych psów zmianę sierści zaobserwujemy w całym domu. Pielęgnacja wypadającej sierści wymaga większej uwagi.

Zdrowie psa

Kondycja zdrowotna zwierzaka często odzwierciedla się w jego skórze oraz sierści. Wiele problemów zdrowotnych psów prowadzi do zrzucania sierści bądź łysienia. Kiedy pies traci sierść poza sezonami i o ile nie jest to związane z czynnikami genetycznymi bądź jego rasą, należy na to zwrócić uwagę.

Alergie

Przyczyny wypadania włosów u szczeniaków często spowodowane są alergiami. Mogą one powodować zapalenia skóry. Wiele psów boryka się również z alergiami sezonowymi. Wywoływane są one przez pyłki roślin, pleśń czy kurz w domu. Zasadniczo wypadanie sierści u zwierzaka może być spowodowane również alergenami zwartymi w jego diecie.

Więcej w naszym artykule:

Alergie u psa - objawy i leczenie

Jak ograniczyć wypadanie sierści psa ?

Nie ma sposobu na wyeliminowanie zrzucania sierści przez psa. Linienie psa jest naturalnym procesem, zapewniającym zdrowie i bezpieczeństwo naszemu czworonogowi. Nie można też zaprzeczyć, że linienie psa może powodować problemy w Twoim domu zwłaszcza gdy mieszkają w nim osoby uczulone na sierść zwierząt domowych.

Chociaż linienie psa jest normalnym zjawiskiem, podpowiadamy jak można je ograniczyć.

Czeszmy psa odpowiednimi narzędziami.

Regularne szczotkowanie psa z pewnością rozwiąże problem nadmiernego linienia psa. Konsekwentne czesanie psa pomoże zwalczyć nadmiar sierści zalegającej w domu. Ponadto wyczesywanie to doskonały sposób na czystą i lśniącą sierść psa. Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia służące do pielęgnacji odpowiedniego rodzaju sierści.

Psy krótkowłose (labladory, buldogi, mopsy i boksery) należy czesać dwa razy w tygodniu. Najlepiej szczotką z krótkim włosiem. Jeżeli szczotkowanie denerwuje zwierzaka, spróbuj użyć szczotki w formie gumowej rękawiczki.

Wskazówka:

  • Najpierw wyczesuj psa pod włos aby wydobyć martwe włosy. Następnie czesz psa z włosem aby je usunąć. Czynność powtórz parokrotnie.

Psy średniowłose (owczarek australijski, spaniel) powinny być szczotkowane trzy razy w tygodniu. Czesanie takiego psa powinno odbywać się szczotką z metalowym włosiem. Pomoże ona usunąć nadmiar kołdunów typowych dla tych ras.

Sierść psów posiadających długie włosy (golden retriever, berneński pies pasterski) trzeba czesać codziennie. Najlepiej szczotką z metalowym włosem bądź trymującą. Pomocna okaże się również szczotka przeznaczona do usuwania podszerstka.

Wskazówka:

  • Dla psów posiadających sierść średnią lub długą, potrzebujesz specjalnych szczotek. Specjalne szczotki muszą sięgnąć pod płaszcz okrywowy zwierzaka, tak aby wydobyć martwy podszerstek.

  • Nie naciskaj zbyt mocno w przypadku używania grzebieni z metalowym włosem.

Kiedy czesać psa

Kąpiel psa

Silnym wypadaniem sierści skutecznie zapobiega również kąpiel psa. Jednak jak często możemy sobie na to pozwolić ? Zależy to od rasy, stanu sierści, zdrowia skóry czy codziennej aktywności.

Najlepiej zajrzyj do naszego artykułu:

Jak często kąpać psa ?

Jaki szampon wybrać ? Najlepiej taki, który będzie łagodził swędzenie. Pies drapiąc skórę wygrzebuje z niej pęki martwej sierści. W naszej ofercie szamponów dla psów, znajdziesz nie tylko te które pomogą pozbyć się nadmiaru sierści ale i ukoją skórę, tak aby zwierzak nie miał ochoty jej drapać.

Wskazówka:

  • Myjąc pupila w wannie użyj korka do odpływu. W innym wypadku psie włosy mogą zatkać rurę.

Suplementy zmniejszające linienie psa

Wysokiej jakości witaminy i suplementy dla psów mogą ograniczyć zwiększone wypadanie sierści u pupila. Nie ma magicznej pigułki, która powstrzyma nadmierne gubienie sierści psa. Istnieje jednak parę suplementów pomagających odpowiednio pielęgnować jego włosy i skórę. Suplementy zmniejszające linienie to przede wszystkim olej z łososia oraz dorsza, który zawiera kwasy tłuszczone omega - 3 oraz DHA.

Zaufaj Groomerowi

Regularne przycinanie przez groomera może pomóc w zapobieganiu linienia psa. Są to profesjonaliści w doprowadzaniu do porządku psiej sierści. Strzyżenie i wyczesywanie psa u specjalisty, parę razy w roku jest zawsze dobrym pomysłem.

 

Przyczyn nadmiernego wypadania sierści u psa jest wiele. Ostatecznie, rozwiązanie tkwi w regularnej pielęgnacji. Zwiększenie częstotliwości wyczesywania psa i stosowanie produktów ukierunkowanych na usuwanie martwej sierści, z pewnością pomoże nam pozbyć się kilogramów włosów zalegających w domu.