Pies liże sobie łapy z wielu powodów. Poznaj 9 najczęstszych przyczyn z powodu, których Twój pies liże sobie łapy.
Z materiału dowiesz się:
Najczęściej pies liże sobie łapy w ramach procesu rutynowej pielęgnacji. Gdy pies liże sobie łapy okazjonalnie, nie ma powodów do obaw. Zwłaszcza gdy ich powierzchnia może być zabrudzona np. po spacerze. Natomiast w przypadku gdy pies liże sobie łapy często i intensywnie, możesz podejrzewać, że coś jest nie tak.
Jako zatroskanego właściciela zapewne niepokoi cię fakt, że nieustannie Twój pies liże sobie łapy, zwłaszcza gdy przestaje go wtedy interesować wszystko dookoła. Co oznacza, że pies ciągle liże sobie łapy? Czy chce coś nam tym zakomunikować ? Zwykle pies liżąc sobie łapy zazwyczaj myje ich powierzchnię. Niemniej zbyt częste lizanie łap przez psa może wskazywać na pewne problemy.
Jako właściciel powinieneś zainteresować się powodem takiego zachowania u Twojego psa. Jeżeli pies liże sobie łapy przez dłuższy okres czasu bądź w sposób nerwowy a temu wszystkiemu towarzyszy obrzęk, krwawienie, utykanie lub nieprzyjemny zapach - zgłoś się do weterynarza w celu wykonania badań przy użyciu odpowiednich narzędzi diagnostycznych.
Gdy Twój pies ciągle będzie lizał swoje łapy, a ty stracisz kontrolę nad jego zachowaniem, może stać się to jego uzależniającym nawykiem, który okaże się trudny do wykorzenienia. Pies liżący sobie łapy może doprowadzić do uwięzienia wilgoci pomiędzy jego palcami, co stworzy idealne warunki do rozwoju infekcji bądź podrażnień. Tak zaistniały stan, prawdopodobnie stworzy swojego rodzaju błędne koło. Zapalenie i infekcja pomiędzy palcami sprowokuje psa do częstszego lizania i podgryzania ran. Pies ciągle liżący sobie łapy może dodatkowo zanieczyścić je bakteriami, co może również przedłużyć okres gojenia ran na czas nieokreślony.
W tym artykule spróbujemy omówić 9 najczęstszych przyczyn z powodu, których Twój pies liże sobie łapy. Podsuniemy parę strategii pozwalających na zapobieganie tego typu zachowania i jego występowania w przyszłości.
Wyobraź sobie sytuację, w której nagle i uporczywie pies liże sobie tylko jedną łapę. Prawdopodobnie oznacza to ból bądź podrażnienie. Jeżeli lizanie jest ograniczone do jednej łapy, źródło problemu tkwi najprawdopodobniej w niej. Ból lub podrażnienie na łapie psa może być spowodowane praktycznie wszystkim. Częstymi winowajcami są owady i ich ukąszenia, ciernie, małe kawałki szkła bądź uszkodzone paznokcie. Jeżeli nie zaobserwowałeś bezpośredniego źródła bólu, a pies wciąż liże sobie łapę, nie ignoruj tego. Zabierz swojego zwierzaka do weterynarza. Czasami źródło bólu może być niewidoczne gołym okiem. Może być to stan zapalny bądź uszkodzenie mięśnia tym bardziej jeżeli towarzyszy temu utykanie.
Przewlekłe lizanie łap przez psa, często przypisywane jest alergiom, które mogą mieć różnorakie podłoże. Pies liże sobie łapy z powodów alergicznych spowodowanych przez min. chemikalia używane w Twoim domu (szczególnie środki do podłóg czy dywanów, chwasty, trawa czy lekarstwa.
Pies liże sobie łapy po spacerze ? Może być to spowodowane uczuleniem na pestycydy w trawie bądź chwasty. Aby zapobiec temu objawowi, czyść łapy psa nawilżoną chusteczką po każdym spacerze. Ustalenie na co uczulony jest Twój pies może zając ci naprawdę wiele czasu. W takiej sytuacji najlepiej jest zlecić weterynarzowi wykonanie odpowiednich badań.
Typowe źródła alergii u psa i ich zapobieganie
Czynnik | Zapobieganie |
Pokarm | Typowe składniki mogące wywołać reakcję alergiczną to: wołowina, kurczak, wieprzowina ale też kukurydza, pszenica czy soja. Pies może być uczulony na sztuczne dodatki. Poproś swojego weterynarza o przeprowadzenie testu na alergię pokarmową, unikaj tanich komercyjnych karm i stosuj sprawdzone marki. |
Pyłki, trawa, pleśń, chwasty | Często myj miski na wodę i pokarm. Nie wypuszczaj psa na podwórko podczas okresu pylenia bądź na świeżo skoszoną trawę. Wyczyść łapy psa wilgotną chusteczką bądź użyj naturalnej pomady na łapy psów PAWTECTION. |
Roztocza | Często odkurzaj oraz pierz legowisko swojego psa. |
Leki | Porozmawiaj ze swoim weterynarzem. Bywa, że pies liże sobie łapy z uwagi na uczulający składnik leku, który przyjmuje. |
Preparaty do zwalczania pcheł, inne środki czystości. | Używaj jedynie sprawdzonych preparatów do pielęgnacji Twojego psa. |
Materiały gumowe bądź plastikowe. | Używaj szklanych, stalowych bądź ceramicznych misek dla psów. |
Według badań Journal of Veterinary Behavior, pies nadmiernie liżący sobie łapy może mieć problemy z przewodem pokarmowym. Według badań problemy żołądkowo-jelitowe często występowały u psów liżących sobie łapy.
Badania zostały przeprowadzone na 19 psach liżących sobie łapy. Analiza została oparta na diagnostyce USG jamy brzusznej, badaniach endoskopowych oraz biopsji żołądka i dwunastnicy. Ujawniono, że 14 z 19 psów liżących sobie łapy miało rodzaje nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym.
Kiedyś przyzwyczajone do spacerów, polowań i poszukiwań psy dziś często są zostawiane na wiele godzin same: na podwórku, w mieszkaniu lub co gorsza kojcu. Psy o niespożytej energii mogą w ten sposób wyrażać swoją frustrację poprzez działania o charakterze destrukcyjnym bądź lizać sobie łapy.
Jak temu zapobiec ?
Zaniepokojony pies liże sobie łapy, szukając w ten sposób odetchnienia. Przyczyny lęku mogą być różne, od lęku separacyjnego po zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Jest to zjawisko podobne do obgryzania paznokci u ludzi.
Pies liże sobie łapy przed snem. To jego sposób na relaks i ukojenie. Jeżeli łapy psa nie są zaczerwienione, jak i nie towarzyszy temu obrzęk, lizanie łap przez psa nie stanowi problemu.
Istnieje możliwość, że pies liże sobie łapy z uwagi na nierównowagę hormonalną, podwyższony poziom kortyzolu bądź niedoczynność tarczycy. Te czynniki mogą przyczynić się do problemów skórnych Twojego czworonoga, takich jak: pojawianie się czerwonych plamek na całej skórze bądź miejscowe łysienie. Gdy pies liże sobie łapy powoduje ich wtórne podrażnienie.
Czasem pies liże sobie łapy z powodu podrażnionej suchej skóry. Sucha skóra to częsty problem konkretnych ras psów. Spowodowana może być nadmiernymi kąpielami bądź zimnym, suchym powietrzem i otoczeniem.
Bezwłose psy: Amerykański Nagi Terrier czy Khala, podatne są na różne problemy skórne - w tym jej wysychanie - a to z uwagi na brak sierści czy włosów.
Pogoda: problem suchej skóry dotyczy również psów żyjących w suchym i zimnym klimacie. W takim wypadku możesz poprosić weterynarza o zalecenie naturalnego balsamu (jak Skin Soother) lub olejku dla psa, który ukoi wyschnięte miejsca na skórze psa w okolicy jego łap.
Kąpiel: jeżeli pies liże sobie łapy z powodu suchej skóry, a dolegliwość ta nie jest związana z klimatem bądź rasą, unikaj częstych kąpieli Twojego pupila i używania tanich, komercyjnych szamponów. W takiej sytuacji najlepsze będą naturalne mydła i szampony, które prawdopodobnie okażą się łagodniejsze dla jego skóry.
Pies liże sobie łapy z powodu męczących go pcheł i kleszczy. Pasożyty mogą powodować u Twojego psa silne swędzenie, które prowadzi go do kompulsywnego lizania łap i ich podgryzania. Stan łap może się pogorszyć jeżeli Twój pies ma uczulenie na pchły. Pamiętaj aby dobierać preparaty przeciw pchłom i kleszczom ostrożnie. Pamiętaj, że na nie może być również uczulony, co zaostrzy problem lizania łap przez psa.
Jeżeli pies liże sobie łapy zimą, powodem mogą być podrażnienia wynikłe z rozsypanej na drogach soli bądź wbijania się drobinek lodu w jego opuszki.
Sole drogowe: sole rozsypywane na drogach mogą prowadzić do drastycznych podrażnień na łapach psów. Unikaj miejsc, które zimą zasypywane są solą bądź innymi preparatami odladzającymi. W celu uniknięcia podrażnień łap Twojego psa zimną, używaj naturalnych balsamów do opuszków psa jak PAWTECTION. Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się również buty dla psów.
Drobinki lodu: mogą wbijać się w opuszki łap naszych pupili i wplątywać się we włosy między ich palcami. Prowadzić to może do pękania łap i ich krwawienia oraz wyrywania sierści w ich okolicach. Wszystkie te zjawiska są naprawdę bolesne, dlatego włosy pomiędzy opuszkami a palcami należy przycinać dość krótko a pojawiające się podrażnienia smarować np. PAW SOOTHER.
Zazwyczaj pies liże sobie łapy z prostej przyczyny jak ugryzienie przez owada czy drobinki soli zebrane na opuszkach podczas zimowego spaceru. Gdy pies liże sobie łapy nieustannie, może spowodować powtórną infekcję oraz istotnie pogorszyć sprawę. Aby temu zapobiec powinieneś powstrzymać psa przed lizaniem łap i znaleźć sposób na złagodzenie bólu, podrażnienia czy swędzenia.
Gdy widzisz, że pies liże sobie łapy:
Ten artykuł powstał zgodnie z najlepszą wiedzą autora. Nie zastąpi diagnozy, leczenia czy zindywidualizowanej porady lekarza weterynarii.
Świetnie, że zostałeś z nami do końca artykułu !
Bądź na bieżąco, dołącz do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe artykuły, promocje i rabaty.