Rasy brachycefaliczne - jak pielęgnować ?

02-11-2022

Większość miłośników psów wie czym jest kufa u psa. Można powiedzieć, że kufa u psa to inna nazwa jego pyszczka. Z uwagi na jej długość (kufy) możemy wyróżnić trzy grupy ras psów: 

Dolichocefaliczne: mają wyraźnie wydłużoną kufę np. owczarki colie.

Mezocafeliczne: psy o średniej długości kufy.

Brachycefaliczne: psy rasy brachycefalicznej, charakteryzują się najkrótszą długością kufy. Do tej grupy zaliczamy: boston terriery, buldogi angielskie, buldogi francuskie, mopsy, cavalier king charles spaniele, shar-pei, mastify angielskie, shih tzu czy pekińczyki. 

Rasy brachycefaliczne

Cieszące się coraz większą popularnością rasy brachycefaliczne, w porównaniu do pozostałych w/w grup są niestety podatniejsze na różne problemy zdrowotne. Rasy brachycefaliczne wymagają specyficznej pielęgnacji i opieki. Przyjrzyjmy się więc najczęstszym problemom zdrowotnym psów należących do grupy ras brechacefalicznych oraz sposobom ich pielęgnacji.

 

Syndrom ras brachycefalicznych

Syndrom ras brachycefalicznych to określenie dotyczące zespołu zmian anatomicznych (zmian w budowie) jak i również zmian fizjologicznych różnych narządów i układów w tym układu oddechowego.

Rasy brachycefaliczne dość często mierzą się z problemem utrudnionej cyrkulacji (przepływu) powietrza przez ich układ oddechowy. Powoduje to znaczne problemy w oddychaniu. Przyczyną takiej niedogodności może być np: zniekształcenie zatok z uwagi na skróconą kufę bądź wąskie dziurki nosa, przez które przepływa za mało powietrza. Układ oddechowy u psa pełni również ważną rolę termoregulacyjną - odpowiada za chłodzenie organizmu. Rasy brachycefaliczne mogą cechować się obniżoną tolerancją na wysokie temperatury. Ponadto intensywne zianie i kłopoty z oddychaniem mogą skutkować połykaniem powietrza z uwagi na wzmożoną pracę tłoczni brzusznej. Zwiększone ilości tlenu w układzie pokarmowym psa skutkują zaburzeniem mikroflory jelitowej. Może objawiać się to nadmiernym wytwarzaniem gazów.

Rasy brachycefaliczne mają skłonności do problemów z oczami. U psów tej rasy może dochodzić do zaburzeń procesu wytwarzania łez i niewystarczającego nawilżania gałki ocznej. Brachycefaliki często cechują się płytszym oczodołem. Z tego powodu należy uważać gdy chcemy złapać takiego psa za skórę w okolicach karku !

Nagromadzona skóra w obrębie pyszczka tworzy fałdy skórne w jego okolicach. W ich przestrzeniach często dochodzi do rozwoju drobnoustrojów i infekcji.

 

Rasy brachycefaliczne - spacery i ćwiczenia

Przemęczanie psa z grupy ras brechacefalicznych może prowadzić do trudności z oddychaniem a nawet omdleń. Z tego powodu ważne jest aby rozsądnie dawkować jego wysiłek fizyczny. Pamiętaj aby spacerować z psem w delikatnym, dostosowanym do niego tempie oraz robić wiele przerw. Rasy brachycefaliczne podczas spaceru powinny mieć możliwość odpoczynku i ochłodzenia. Co do zasady, zaleca się również używania szelek zamiast obroży w celu zapobiegnięcia potencjalnej możliwości blokowania tchawicy psa.

 

Rasy brachycefaliczne i letnie upały

Jak wcześniej wspomniano brachycefaliki znacznie gorzej znoszą upały. Dlatego ważne jest ograniczanie ich aktywności fizycznej w najcieplejsze dni w roku. Najdłuższe spacery z takim psem najlepiej odbywać wcześnie rano bądź wieczorem. W taki sposób aby uniknąć najwyższych temperatur podczas dnia. Rasy brachycefaliczne nigdy nie powinny zostawać same na świeżym powietrzu bez niczyjej opieki. Odpowiedzialny właściciel zawsze upewni się, że jego pies ma dostęp do świeżej wody pitnej.

 

Rasy brachycefaliczne - kontrola wagi

Otyłość u psów ras brachycefalicznych może zaostrzyć ich problemy z oddychaniem, chrapaniem, nietolerancją na wysokie temperatury i wysiłek fizyczny. Ułóż swojemu psu zbilansowaną odpowiednią dietę stosując karmy sprawdzonych marek. Unikaj jego przekarmiania. W doborze stosownej karmy zapewne pomoże Ci lekarz weterynarii. Kontrola wagi psa rasy brachycefalicznej to bardzo ważny aspekt jego zdrowia. Głównym składnikiem odpowiedniej karmy dla Twojego pupila powinno być źródło białka wysokiej jakości. Unikaj karm zawierających wysoki indeks glikemiczny i niskiej jakości składniki wypełniające jak np. kukurydza. Karma dobrej jakości cechuje się ponadto brakiem sztucznych konserwantów. Dietę swojego psa możesz wzbogacić o naturalne suplementy przyspieszające metabolizm bądź zmniejszające apetyt.

 

Rasy brachycefaliczne - problemy z oczami

Rasy brachycefaliczne często charakteryzują się spłyconymi oczodołami mogącymi utrudniać domykanie powiek. Takie zjawisko może powodować uszkodzenie rogówki bądź różnego rodzaju infekcje. Innymi częstymi problemami związanymi z oczami brachycefalików jest wytrzeszczenie, suchość bądź nadmierne łzawienie, zwijanie powiek do wewnątrz i tym samym podrażnianie powierzchni rogówki.

Koniecznie porozmawiaj ze swoim weterynarzem, jeżeli Twój pies ma objawy problemów z oczami tj. zaczerwienienie, podrażnienie, suchość, nadmierne łzawienie, wytrzeszcz. W niektórych przypadkach ważne są regularne badania okulistyczne.

 

Rasy brachycefaliczne - kontrola zębów

Z uwagi na fakt, że rasy brachycefaliczne mogą mieć problemy stomatologiczne w tym problemy z nadmiernym gromadzeniem się płytki nazębnej i chorobami przyzębia, warto zainteresować się regularną higieną jego zębów. Rutynowe czyszczenie warto rozpocząć najwcześniej jak to możliwe. Dzięki temu pies łatwo przystosuje się do regularnego czyszczenia zębów. 

Ważne jest aby brachycefalik był poddawany stosunkowo częstym kontrolom dentystycznym u weterynarza. Zapewni to wczesne wykrycie wszelkich problemów stomatologicznych, nim staną się groźne dla Twojego psa.

 

Rasy brachycefaliczne - pielęgnacja skóry

Charakterystyczne dla ras brachycefalicznych głębokie fałdki w okolicach ich kufy wymagając regularnej pielęgnacji i czyszczenia. Pielęgnacja tych miejsc powinna zapobiec chorobom skórnym takim jak zapalenie fałdów skórnych czy infekcje drożdżakowe.

W ramach rutynowych czynności pielęgnacyjnych psa rasy brachycefalicznej możesz użyć wilgotnej szmatki do oczyszczenia zabrudzonych fałdek. Odradzamy używania chusteczek nasączonych chemikaliami, które mogą podrażnić skórę psa. Po oczyszczeniu fałdek psa użyj naturalnego balsamu Wrinkle Balm o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym. Użycie naturalnego kosmetyku ukoi kufę Twojego psa, zapobiegnie chorobom fałd skórnych, oraz uczuciu dyskomfortu.

 

Rasy brachycefaliczne to psy będące wspaniałymi przyjaciółmi, niemniej na co dzień potrzebują naszej pomocy i zaangażowania aby żyć jak najlepiej. Na szczęście wiemy, że serce włożone w pielęgnację Twojego pupila zostanie odwzajemniona w 110%.

Ten artykuł powstał zgodnie z najlepszą wiedzą autora. Nie zastąpi diagnozy, leczenia czy zindywidualizowanej porady lekarza weterynarii. 

Świetnie, że zostałeś z nami do końca artykułu !

Bądź na bieżąco, dołącz do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe artykuły, promocje i rabaty.

Polecane produkty

WRINKLE BALM 59ml - naturalny balsam do pyszczka dla psa w sztyfcie

WRINKLE BALM 59ml - naturalny balsam do pyszczka dla psa w sztyfcie

WRINKLE BALM to niezawodny balsam do wszystkich upiększających Twojego czworonoga fałdek znajdujących się w okolicach psiego pyszczka oraz u...