Sucha skóra u psa jest dokuczliwym problemem dla niego jak i samego właściciela. Przyczyn suchości skóry psa może być wiele. Jeżeli wspólnie borykacie się z tym problemem, oto co musisz wiedzieć o przyczynach, objawach, zapobieganiu i pielęgnacji suchej skóry psa.
Sucha skóra u Twojego psa na pozór może nie wydawać się wielkim problem i w rzeczywistości prawdopodobnie faktycznie jest tylko przejściową dolegliwością, Jednocześnie należy pamiętać, że sucha skóra u psa nie może być bagatelizowana. Sucha skóra u psa może okazać się objawem związanym z alergią, pasożytami a nawet poważnym schorzeniem jak np. chorobą Cushinga.
Psy podobnie jak ludzie mogą być alergikami. Pyłki, kurz, sierść zwierząt, pyląca trawa czy ślina pcheł mogą uczulać, wywołując u Twojego psa efekt suchej skóry. Nieleczona alergia u psa może doprowadzić do atopowego zapalenia skóry powodującego: suchość, swędzenie, zaczerwienienie czy stan zapalny. Możliwe jest również pojawienie się wtórnej infekcji skóry psa.
Pchle alergiczne zapalenie skóry ( ang. flea allergy dermatits) jako reakcja alergiczna na ślinę pcheł, jest jedną z częstszych przyczyn chorób skóry u psów. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest ochrona domu i psa przed pchłami oraz rozmowa z lekarzem weterynarii o możliwościach leczenia alergii psa.
Sucha skóra u psa może być również oznaką obecności pasożytów. Łuszcząca się skóra może wskazywać na świerzb wywołany przez pasożyty. Diagnoza w tym zakresie wymaga wizyty u lekarza weterynarii. Przyczynę suchej skóry u psa najlepiej rozpozna specjalista z zakresu dermatologii weterynaryjnej.
Kolejną przyczyną suchej skóry u psa mogą być infekcje bakteryjne i grzybicze. Infekcje te mogą objawiać się w postaci różnych dolegliwości skórnych u psów min.: zaczerwienienie, łuszczenie. Z uwagi na to, że infekcje lubią być wtórne w stosunku do innego problemu dręczącego Twojego psa, należy pamiętać o tym, że objawy nieustępującego wysuszania skóry psa powinno się traktować poważnie.
Zespół Cushinga i niedoczynność tarczycy to choroby mające związek z suchą skórą u psa. Towarzyszyć temu mogą również łamliwe i suche włosy psa czy infekcje skórne. Choroby te dotykają głównie dojrzałe i starsze psy. Temu zagadnieniu należy poświęcić uwagę szczególnie gdy w/w towarzyszą inne objawy jak: zwiększone pragnienie psa, zwiększony apetyt, częstsze oddawanie moczu (również w domu), utrata włosów i problemy z ich odrastaniem, gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha czy zmniejszona aktywność i szybkie męczenie się psa. Współistniejące dolegliwości wymienione wyżej mogą być objawem problemów zdrowotnych Twojego psa. Nie lekceważ ich ! Skonsultuj to z lekarzem weterynarii.
Podatniejszymi na wysychanie i łuszczenie się skóry mogą okazać się poszczególne rasy psów. Chodzi tutaj szczególnie o rasy bezwłose jak nagi pies peruwiański czy grzywacz chiński ale również o siberian husky oraz alaskan malamute. U tych ostatnich jak i rosnących psów mogą występować zjawiska suchej skóry spowodowane dermatozą cynkozależną (zinc-responsive dermatosis). Oczywiście tego typu problemy diagnozuje również lekarz weterynarii.
Sucha skóra u psa może być spowodowane równie dobrze czynnikami środowiskowymi jak: zimna pogoda czy suche powietrze. Częste kąpiele, nieodpowiednie mydła/szampony i źle skomponowana dieta często przyczyniają się do suchej i łuszczącej się skóry psa. Jeżeli podejrzewasz, że sucha skóra u Twojego psa jest wynikiem nieprawidłowej diety, najlepiej skonsultuj ją z weterynarzem. Pomocna może okazać się odpowiednia suplementacja. Suchej skórze u psa pojawiającej się po kąpieli może zaradzić dobór odpowiednich szamponów i mydeł pochodzenia naturalnego. Warto przemyśleć zastosowanie kosmetyków zawierających płatki owsiane jak mydło w kostce Sensitive Skin firmy Natural Dog Company. Pomocne może okazać się również zredukowanie częstotliwości kąpieli psa.
Problem suchej skóry nie musi wyglądać tak samo u każdego psa. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze jej objawy.
U niektórych psów borykających się z suchą skórą występuje jeden z powyższych objawów, podczas gdy u innych występują one grupowo.
Sposób leczenia suchej skóry u psa w głównej mierze zależy od jej przyczyny. Pierwszym krokiem jest diagnoza. Najlepszym sposobem jest konsultacja weterynaryjna. W większości przypadków prawdopodobnie lekarz zaleci odpowiednią pielęgnację pupila, niemniej zdarzyć się może, że pies będzie wymagał leczenia i podawania leków tj. w przypadku choroby Cushinga.
Leczenie alergii powodujących suchą skórę u psa np. w przypadku alergii pokarmowych najczęściej polega na eliminowaniu z diety psa składników uczulających. Najczęstszymi składnikami karm powodującymi alergie pokarmowe u psów są: kukurydza, soja, pszenica, wołowina, kurczak, nabiał i jaja.
Alergie środowiskowe wywołujące suchą skórę u psa należy zdiagnozować w gabinecie weterynaryjnym. Niestety w większości wypadków nie ma na nie złotego środka. Najczęściej stosowanymi sposobami leczenia alergii środowiskowych są:
Część czynników wywołujących suchą skórę u psa, można dość łatwo wyeliminować. Do nich można z pewnością zaliczyć kąpiele. W tym celu należy zadbać o kosmetyki niewysuszające skóry psa. Konieczne może się również okazać zmniejszenie częstotliwości kąpieli psa. Dobór odpowiedniej diety dla psa i jej ewentualna suplementacja, powinna rozwiązać problem suchej skóry Twojego psa, o ile to w niej znajduje się podłoże tego problemu.
Profilaktyka może okazać się dobrym wyborem, szczególnie w przypadku psów i ras ze skłonnościami do problemów skórnych czy alergików. Poniżej przedstawiamy parę porad dla właścicieli borykających się z suchą skórą psa:
Najlepszym sposobem na zwalczanie suchej skóry u psa, jest zapewnieni mu zdrowego szczęśliwego życia. Niektórym chorobom skóry psa nie można zapobiec. Jednak będąc świadomym właścicielem możesz skutecznie z nią walczyć i łagodzić jej objawy, nim problem wymknie się spod kontroli.
Ten artykuł powstał zgodnie z najlepszą wiedzą autora. Nie zastąpi diagnozy, leczenia czy zindywidualizowanej porady lekarza weterynarii.